Z małej polskiej miejscowości wprost do hollywoodzkich garderób największych gwiazd!

Która z kobiet nakładając rano podkład wie, że to wynalazek posko-żydowskiego producenta kosmetyków? 

Niemal każda kobieta zaczyna dzień od makijażu. Czy nakładając podkład albo stosując puder zdajemy sobie sprawę z tego, że to wynalazek urodzonego w małej polskiej miejscowości – Zduńskiej Woli – polsko-żydowskiego wynalazcy i producenta kosmetyków?

Poznaj historię założyciela przedsiębiorstwa kosmetycznego Max Factor stworzonego przez Maksymiliana Faktorowicza.

Urodzony w biednej, wielodzietnej, żydowskiej rodzinie Maksmilian szybko poznał smak pracy. Już jako14-latek pracował jako pomocnik w drogerii. To właśnie tam zetknął się z kremami i perfumami, a już w wieku 20 lat otworzył własny sklep drogeryjno-perukarski w Moskwie. Zajmował się charakteryzacją aktorów Carskiego Teatru Imperialnego, zyskał uznanie moskiewskich elit. Podobno malował wuja cara Aleksandra Romanowa, a także samego Mikołaja II.

Gdy w Rosji zaczęło robić się niebezpiecznie dla Żydów Mksymiliam Faktorowicz uciekł do Ameryki. Tam stał się Maxem Factorem w wyniku pomyłki urzędnika, który błędnie wypełnił dokumenty. 

Nowy start za wielką wodą

Mimo że kompletnie nie znał języka angielskiego Max Factor zaczął nowe życie w USA. Otworzył swój salon fryzjerski w Los Angeles, tworzył peruki. W LA mógł obserwować aktorów ze studiów filmowych. Postanowił pracować jako uliczny wizażysta z aktorami z Hollywood. Założył wówczas swoje własne przedsiębiorstwo produkujące kosmetyki, dzisiaj znane doskonale przez kobiety na całym świecie.

Podkład w kremie czyli rewelacyjny wynalazek nie tylko dla aktorów

To właśnie Max Factor jest twórcą wyrażenia make up. Jego firma zajmowała się produkcją pudrów, róży, cieni do powiek oraz szminek. Pomysłowość i przedsiębiorczość Maksymiliana Faktorowicza ma swój wyraz w formule podkładu w kremie o płynnej konsystencji, który opracowano w laboratorium firmy. Taki podkład umożliwiała nałożenie cienkiej i równej warstwy makijażu, która idealnie wyrównuje koloryt cery i kryje niedoskonałości. Tym i wieloma innymi kosmetykami Max Factor podbił serca nie tylko aktorek i aktorów, ale także wszytskich kobiet ceniących sobie doskonały makijaż.

Czytaj więcej