Artykuł

Zgubiłeś dowód osobisty, kartę kredytową? Sprawdź co zrobić w takiej sytuacji

Jak działają usługi BIK

W przypadku gdy mamy podejrzenie, że osoba nieupoważniona dysponuje naszym numerem PESEL/ numerem dowodu osobistego- nie powinniśmy tego lekceważyć.

Skorzystaj z zastrzeżeń, które oferuje np.  BIK czyli BIURO INFROMACJI KREDYTOWEJ 

Na stronie możesz aktywować następujące usługi:

  • Zastrzeżenie dokumentu tożsamości;
  • Aktywować alerty BIK
  • Pobrać raport BIK

Jak działają Alerty BIK

 Jeśli oszust zechce zaciągnąć kredyt posługując się Twoimi skradzionymi danymi pracownik takiego podmiotu zgodnie ze standardową procedurą  złoży online zapytanie do BIK aby sprawdzić Twoją wiarygodność.

Jeśli korzystasz z usługi BIK i zastrzegłeś swoje dane dostaniesz natychmiast powiadomienie, że ktoś posługuje się Twoimi danymi w celu zaciągnięcia kredytu. Dodatkowo serwis powiadomi Cię również, kiedy ktoś będzie Cię sprawdzał w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dostaniesz więc informację, że ktoś chce wyłudzić abonament komórkowy lub w Twoim imieniu zawiera umowę na dostawę gazu.

Jak działa zastrzeżenie dokumentów poprzez BIK

Obecnie poprzez portal BIK można zastrzec dowód osobisty, polski paszport, kartę stałego pobytu.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE prowadzi Związek Banków Polskich. Jest to najważniejszy ogólnopolski system przeciwdziałający wyłudzeniom z użyciem cudzej tożsamości.

System ten gromadzi dane o utraconych (zagubionych lub skradzionych) dokumentach. Przede wszystkim o dowodach osobistych i paszportach.

Dzięki systemowi, banki oraz instytucje finansowe  sprawdzą, czy dokument, którym posługuje się klient, nie został zastrzeżony (jako skradziony lub zagubiony). Ogranicza ryzyko posłużenia się przez przestępców skradzioną tożsamością. Pośredniczy w dostępie banków do systemu PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych (RDO).

Zastrzeżenie jest możliwe również  w banku, w którym posiadasz konto. Niektóre banki przyjmą zastrzeżenie, nawet jeśli nie masz u nich konta (mogą za to pobrać opłatę).

W przypadku zgłoszenia w banku, informacja ta również zostanie przekazana do wspomnianego wcześniej Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.

Co istotne zastrzeżenia dowodu możesz dokonać również, gdy nadal posiadasz ten  dokument, ale masz podejrzenie,  że ktoś może posłużyć się Twoimi danymi.


Dodaj komentarz

komentarz dodany do poczekalniMasz ciekawy temat?

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Napisz do nas!

wspolpraca@bsafer.pl
Nowość

BSafer

5,97zł /mc
Nowość

BSafer

8,97zł /mc
Nowość
Nowość

ESET SECURITY PACK 1 ROK

189 zł 1 rok
Nowość

Norton 360 Premium 1 ROK

199 zł 1 rok
Nowość
Nowość

AVG Ultimate 1

199 zł 1 rok
Nowość

Wyszukiwanie informacji w bazie danych