Poznaj historie kobiet w męskim zakładzie pracy

Aplikacja stworzona z myślą o kobietach, które pracowały w Stoczni Gdańskiej- miejscu pracy kojarzonym wyłącznie z męskim zawodem.

 

Głowy pełne pomysłów = mnóstwo zrealizowanych projektów

Do tej pory udało się zorganizować między innymi:

"Women for Democratic (R)evolution",

"Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej".

Festiwal Rytmu i Ognia w Gdyni FROG,

„Akcja! Komiks w ruchu”,

„Sąsiadki – Nachbarinnen”,

„Dziewczyny też rysują komiksy!” (pierwsza i druga edycja),

„Klisze i piksele. Edukacja wizualna”,

„Legendy gdańskie w dziecięcej twórczości animowanej”,

„Świat Praw Człowieka”,

„VHS Hell”.

Arteria angażuje się również w projekty międzynarodowe: "United Colors", Dance Film “Memento Mori”– Presenting Historical Places of V4 Countries", "Flipchart Re.Activation!"

Czym właściwie zajmuje się Arteria?

Stowarzyszenie Arteria powstalo w 2009- prowadzi działania z zakresu edukacji kulturalnej i animacji kultury na terenie Trójmiasta. 

Stowarzyszenie stara się docierać do grup, które mają ograniczony dostęp do kultury, czy różnych dziedzin artystycznych i pomaga im czynnie uczestniczyć w organizowanych przez siebie wydarzeniach.

„Zależy nam na odkrywaniu tego, co w kulturze pominięte bądź niedowartościowane...”


Własna aplikacja „Stocznia jest kobietą” - to brzmi dumnie!

W związku z projektem „Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej” powstała aplikacja, która pozwala szczegółowo zapoznać się z historią stoczni gdańskiej widzianej oczami kobiet tam pracujących.

Głównym celem aplikacji jest próba przywrócenia pamięci o kobietach, które pracowały w Stoczni Gdańskiej- miejscu pracy kojarzonym wyłącznie z męskim zawodem.

Dlaczego warto ściągnąć aplikację spacerując po stoczni?

Aplikacja pomaga poznać miejsca, których w Stoczni już nie ma, głosami pracownic, aktywistek czy artystek związanych z tym miejscem, pozwala poznać codzienne, ale niezwykłe życie największego zakładu pracy na Pomorzu

 

Aplikacja „Stocznia jest kobietą” zawiera:

-kilkadziesiąt biogramów i opisów miejsc,

-zapisy wspomnień,

-unikatowe nagrania i materiały zdjęciowe

Użytkownicy aplikacji będą mogli usłyszeć m.in. głos Aliny Pienkowskiej i fragmenty reportażu o pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej z 1968 roku.

To dla turystów wyjątkowa okazja by zobaczyć zdjęcia budynków, których już nie ma. Będą mogli również porównać jak zmieniło się zatrudnianie kobiet w stoczni na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Opisywane miejsca (aż 21 lokalizacji) bez problemu odnajdziemy dzięki mapie interaktywnej oraz nawigacji GPS

Aplikacja jest więc, najlepszą formą edukacji i rozrywki. Żeby z niej skorzystać potrzebujemy tylko dostępu do Internetu i oczywiście smartfona.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Arteria

Kilkadziesiąt biogramów i opisów miejsc, zapisy wspomnień, unikatowe nagrania i materiały zdjęciowe zawiera aplikacja „Stocznia jest kobietą” stworzona przez trójmiejskie Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej. Aplikacja pomaga poznać miejsca, których w Stoczni już nie ma, głosami pracownic, aktywistek czy artystek związanych z tym miejscem, pokazać codzienne, ale niezwykłe życie największego zakładu pracy na Pomorzu. Nowa odsłona aplikacji z 2016 roku, uzupełniona o zdjęcia, materiały dźwiękowe oraz sylwetki kolejnych osób. Usłyszycie między innymi głos Aliny Pienkowskiej i fragmenty reportażu o pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej z 1968 roku. Zobaczycie archiwalne zdjęcia nieistniejących już budynków i zdjęcie Ewy Zygmunt (wtedy Goluch) przy stole kreślarskim. Przeczytacie o tym, jak zmieniało się zatrudnianie kobiet w Stoczni od 1945 do 1996 roku. Aplikacja jest dostępna pod adresem: http://bit.ly/stoczniajestkobieta na system iOS. Wkrótce również w języku

Dodane: 25.09.2020 Wyświetlenia 528