BSafer - Leasing

Podjąłem decyzje o finansowaniu samochodu za pomocą leasingu. Tylko, czy właściwie mogę skorzystać z tej opcji?

Leasing jest powszechnie uznawany za dosyć prosty sposób finansowania pojazdu. Trzeba jednak uwiarygodnić leasingodawcy swoją działalność, by ten był pewny, że leasing zostanie spłacony, a samochód odpowiednio spożytkowany.

BSafer
BSafer
BSafer

Na wstępie firma leasingowa przeprowadza ocenę ryzyka, którą dzielimy na dwa rodzaje w zależności od przedmiotu objętego finansowaniem:

  • prosta - realizowana najczęściej w przypadku samochodów osobowych. Klient nie musi wówczas potwierdzać swojej sytuacji materialnej.
  • standardowa/ pełna - realizowana gdy wartość finansowanego przedmiotu jest znaczna. Konieczne jest wtedy skontrolowanie zdolności kredytowej, jak i innych dokumentów finansowych

Warto pamiętać, że firmy leasingowe sprawdzają bazy dłużników, niezależnie od tego, czy została zastosowana procedura prosta czy standardowa.

Aby upewnić się, czy firma rokuje i sukcesywnie działa na rynku leasingodawcy często wykorzystują miękką ocenę wiarygodności. W tym celu szukają informacji o firmie w sieci lub kontaktują się z kontrahentami. Takie działania pozwalają uniknąć zawierania umów z tzw. słupami.


Warto wiedzieć

BSafer

Leasing konsumencki

Leasing był głównie kojarzony z ofertami dla firm i wiązał się z oszczędnościami podatkowymi. Jednak stworzono opcje również dla klientów prywatnych.

Leasing konsumencki jest więc przeznaczony dla osób indywidualnych, nie prowadzących działalności gospodarczej.

W Polsce jest to stosunkowa nowa forma finansowania. Dla klientów, którzy nie mogą z różnych względów wziąć kredytu bankowego opcja leasingu konsumenckiego może być korzystna.

BSafer

Wady i zalety leasingu konsumenckiego

LK jest mniej czasochłonny i nie wymaga aż tylu dokumentów co kredyt samochodowy. LK zwiększa także twoją zdolność kredytową. Dzięki temu, możesz przeznaczyć więcej pieniędzy na auto, niż jeśli miałbyś go sfinansować za pomocą kredytu samochodowego.

Z drugiej strony nie zaoszczędzisz na ubezpieczeniu czy serwisowaniu samochodu w autoryzowanych punktach tak jak w przypadku kredytu samochodowego.

Żeby jednak dokładnie określić, która opcja jest bardziej opłacalna warto skorzystać z kalkulatora/ porównywarki ofert. W sieci znajdziemy dużo narzędzi do kalkulacji leasingu.

Podsumowując, zaletą leasingu konsumenckiego niewątpliwie jest:
  • duży wybór pojazdów możliwych do leasingowania (samochody, motocykle, quady itd.)
  • leasing nie jest zgłaszany do historii kredytowej
  • ubezpieczenia na lepszych warunkach
  • rabaty od partnerów firmy leasingowej
Jak w każdej ofercie tak i w tej znajdziemy niekorzystne aspekty. W leasingu konsumenckim to:
  • samochód jest własnością firmy leasingującej
  • umowa leasingu wygasa w momencie kradzieży lub szkody całkowitej auta
  • konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń
BSafer

Leasing operacyjny

Jest to najbardziej popularna forma leasingowania, gdzie przedmiot leasingowania jest własnością firmy leasingującej. Przedsiębiorca w tym przypadku nie może odliczać amortyzacji. Umowa musi być podpisana minimum na 40 % okresu amortyzacji przedmiotu, w praktyce co najmniej 2 lata. Klient ma możliwość wykupić samochód za symboliczną wartość np. 1%

Cechy charakterystyczne leasingu operacyjnego:
  • firma leasingowa dokonuje odpisów amortyzacyjnych
  • możliwość wykupu przedmiotu po ustaniu umowy
  • prawo własności leży po stronie leasingodawcy

Leasing operacyjny jest korzystny dla klientów ze względu na prostotę jak i korzyści podatkowe. Klienci mają możliwość w całości odliczyć podatek, wyjątkiem są samochody osobowe.

BSafer

Leasing finansowy

W tym przypadku finansowany przedmiot, od początku jest własnością przedsiębiorcy. Różnicę stanowi podstawa naliczania kosztu.

Kosztami uzyskania przychodu nie będą już raty leasingowe lecz
  • odpisy amortyzacyjne
  • odsetki raty leasingowej;
  • wydatki eksploatacyjne
  • ubezpieczenie.

Leasing finansowy bardziej przypomina kredyt i jest traktowany jako dostawa towarów (w odróżnieniu od operacyjnego, który jest traktowany jako usługa). Z tej opcji leasingu częściej korzystają przedsiębiorcy, którzy chcą sfinansować środki objęte niższą stawką VAT np. urządzenia medyczne- 8%

BSafer

Leasing dla nowych firm

Nowopowstałe biznesy mogą dostać leasing już od początku prowadzenia działalności, jednak może się to wiązać z podwyższoną opłatą wstępną. W procedurze uproszczonej będą Ci potrzebne do zawarcia umowy dokumenty rejestrowe — takie jak: NIP, REGON i KRS, wniosek leasingowy i dowód osobisty. W momencie gdy zdecydujesz się na leasing na auto używane, potrzebna będzie wycena rzeczoznawcy.

BSafer

Leasing używanych samochodów

Im nowsze jest auto, tym łatwiej o dobry leasing. Umowę leasingową możesz wziąć na samochód, który nie jest starszy niż 6 lat, przy czym pamiętaj, że wiek pojazdu i czas leasingu nie powinny przekroczyć łącznie 8 lat.

Kiedy mowa o leasingu aut z drugiej ręki – w ich przypadku stosuje się trochę wyższą wpłatę własną. Zazwyczaj utrzymuje się ona na poziomie ok. 10 -15%. Pamiętaj, że podmiot sprzedający pojazd - komis, salon, osoba prywatna - ma znaczenie dla firmy leasingowej. Decydując się na leasing używanego auta niezbędna okaże się wycena rzeczoznawcy, który oceni stan techniczny pojazdu. Jeśli zastanawiasz się nad leasingiem dla samochodów kupowanych lub sprowadzanych krajów UE – jest on możliwy.


Przesiądź siędo wyższej klasy

Najczęściej nurtujące pytania

Przed podpisaniem umowy leasingu z wybraną przez siebie firmą, przejrzyj dokładnie wszystkie zapisy w niej zawarte. Szczególnie zwróć uwagę na:

  • wielkość raty i dzień spłaty,
  • stawki i TOiP, czyli np. kary za nieterminową spłatę raty,
  • rozliczenie umowy w momencie jej wypowiedzenia,
  • zasady wykupu leasingowanego pojazdu,
  • warunki ubezpieczenia

Przyznanie leasingu następuje zwykle w przeciągu kilku godzin od momentu złożenia wniosku, a formalności zabierają do 5 dni. Nieco więcej czasu mogą zająć procedury przy bardziej skomplikowanych transakcjach.

Do rozpatrzenia zgłoszenia w procedurze uproszczonej zwykle wystarczy:

  • Dowód osobisty
  • Wypełniony wniosek

Przy standardowej opcji - dokumenty finansowe, np.:

  • KPiR, PIT, CIT itp.

Zastawia Cię jak sprawy mają się z serwisem, przeglądami i naprawami?

Praktycznie każda firma leasingowa wymaga, by wszelkie przeglądy i naprawy wykonywać w autoryzowanych warsztatach.

Jak natomiast wygląda to w praktyce? Jeśli spłacając leasing wiesz, że na koniec wykupisz auto, wtedy traktujesz przedmiot leasingu jakbyś był jego właścicielem.

Inaczej sprawa wygląda, gdy będziesz zwracał przedmiot do leasingodawcy. W takim przypadku odpowiesz finansowo za ewentualne nieprofesjonalne naprawy lub brak wpisów w książce obsługi itd.

Opłaty za przeglądy ponosi korzystający z auta, wyjątkiem będzie leasing/wynajem który ma koszty obsługi serwisowej (np.: full service leasing) wliczone do spłacanej raty.

Zyskujesz czas

Nie musisz kontaktować się ze wszystkimi firmami leasingowymi, żeby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Porównaj wygodnie oferty w jednym miejscu.

Prosta forma

Wypełnij prosty formularz kontaktowy, by otrzymać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Dzięki BSafer.pl nie przepłacisz za najlepszy leasing.

Wygodny wybór

Z naszych usług skorzystało wielu zadowolonych klientów, wybierając leasing online lub przez telefon. Zespół fachowych doradców pomoże Ci w wyborze oferty.